Verdis Ronson, inwestycja opinie
Poprzedni
LOSOWO
Miasta Graniczne
Następny

Miasta graniczne, Elbląg.

przez darek25 maja 2014

Miasto graniczne – Elbląg.

Tym artykułem rozpoczynamy nową serię artykułów o miastach położonych blisko granic, gdzie ludzie żyją jak sami mówią „z granicy”. Bądź na bieżąco i polub nasz profil na Facebooku.

 

Elbląg, miasto w depresji.

Elbląg to spokojne, tak jak płynącą przez jego środek rzeka Elbląg miasto, które boryka się z problemami wielu średniej wielkości miast w Polsce: wysokim bezrobociem, emigracją młodych ludzi za granicę i dominacją ze strony pobliskiego Gdańska.

Elbląg to stutysięczne miasto położone przy drodze krajowej numer 7, które nie jest typowym miastem granicznym – od najbliższego przejścia granicznego w Grzechotkach dzieli nas prawie 60 kilometrów.

Elbląg to przede wszystkim port i pięknie odremontowana starówka.

Tutaj spora część ludzi żyje z granicy – przewozu i sprzedaży paliwa, alkoholu i papierosów pochodzących z Obwodu Kaliningradzkiego.

 

Tanie paliwo.

Pierwszym krokiem na oktanowym szlaku jest wizyta w gdańskim konsulacie Federacji Rosyjskiej, który jest uprawiony do wydawania wiz dla mieszkańców Elbląga. Koszt takiej wizy to 88złotych.

Kierowcy mogą przewieźć przez granicę pełny bak i 10 litrów paliwa w kanistrze. Słowem klucz jest tutaj „pełny bak”.

Większość przemytników jeździ samochodami, które posiadają zbiorniki paliwa powyżej 90 litrów, dzięki czemu cały proceder jest opłacalny.

Średnio na każdym litrze paliwa przemytnicy zarabiają około 1 złotego a na pojedynczej wyprawie 100 – 130 złotych. Takie wycieczki dzięki małemu ruchowi przygranicznemu mogą odbywać się średnio co trzy dni.

 

Oktanowa wycieczka.

Dojazd do przejścia granicznego w Grzechotkach trwa około 3-4 godzin, ale w szczytowych okresach i kolejkach na granicy taka wyprawa może zająć nawet cały dzień.

Przed wyprawą warto wymienić złotówki na ruble w jednym z kilkunastu elbląskich kantorów.

Passat zwany przemytnikiem.

Prawdziwym królem szos w Elblągu stał się volkswagen Passat  B3/B4 w wersji kombi i najlepiej sprowadzony z Kanady.

Te wersje Passata gwarantują nam, że w baku zmieści się nawet ponad 100 litrów paliwa.

 

Passat Przemytnik

Typowe ogłoszenie o sprzedaży samochodu z okolic Elbląga.

 

 

 

 

Stacja pod kątem.

Biznes nie zna granic i nie jest wrażliwy na polityczne podziały.

Dziesięć kilometrów od granicy nikogo nie obchodzą plany Putina ani groźby zachodu. Tutaj polityka ma zapach oktanów: pierwsza stacja znajduje się kilkaset metrów za przejściem granicznym. Im dalej tym ceny paliwa są niższe.

Na polskich przemytnikach zarabia głównie rosyjski Łukoil. Zwykłych turystów może dziwić  fakt, że paliwo tankuje się ustawiając samochód na pochylni. To rozwiązanie wymyślono specjalnie dla paliwowych przemytników: tankując pod kątem do baku zmieści się więcej paliwa.

Życie na granicy

Typowa stacja w Obwodzie Kaliningradzkim: Passaty ze 100litrowym bakiem i pochylnia. Warto zwrócić uwagę na ceny paliwa.

 

Pusta granica w słoneczne dni.

Co ciekawe, w letnie upalne dni ruch na granicy jest sporo mniejszy i wcale nie wynika to z lenistwa osób przewożących paliwo.

Jak twierdzą eksperci w tej dziedzinie  „benzyna puchnie” w gorące dni– zwiększa swoją objętość, przez co możemy zatankować jej mniej aniżeli w chłodne dni.

I w drugą stronę….

Mały ruch graniczny to nie tylko paliwo. Ruble, które Elblążanie zostawiają w Obwodzie Kaliningradzkim wracają do Polski w postaci złotówek zostawionych w centrach handlowych.

W szczytowych okresach około 50% ludzi robiących zakupy w centrach handlowych Elbląga stanowią Rosjanie.

Najpopularniejsze towary to mięso, luksusowy alkohol i piwo, artykuły higieniczne oraz ubrania.

 

Widziałam kiedyś Rosjanina, który widząc cenę Pampersów podbiegł do kasy i poprosił o wystawienie całej palety poza sklep. Zapłacił gotówką i zaczął upychać kilkadziesiąt kartonów pampersów do swojego samochodu.

Zakupy w Elblągu

Strona reklamująca zakupy w Elblągu

Mięso i marketing na wagę złota.

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego pokochali polskie mięso a sklepy widząc w tym interes kierują coraz większe środki marketingowe na wschód: już teraz kursują specjalne busy i wykupowane są w Obwodzie Kaliningradzkim billboardy i gazetki reklamowe informujące o promocjach w marketach.

 

Kaliningradzki biznesplan

Jeden wyjazd to koszt:

  • 88zł – wiza dla osób zameldowanych w Elblągu powyżej 3 lat
  • 25 – 30zł – koszt paliwa
  • 100 rubli – obowiązkowa „opłata” dla rosyjskich celników

Potencjalny zysk:

  • 100 – 130 złotych

 

Mała granica.

Tym artykułem zaczynamy cykl o miastach granicznym. Jeżeli mieszkasz w jednym z takich miast – skontaktuj się z nami i opisz swoje życie w przygranicznym mieście.

Subskrybuj i bądź na bieżąco.Jakie jest twoje nastawienie do inwestycji?
Poleca tę inwestycję
0% (0)
Odradza tę inwestycję
0% (0)