Wesoła Warszawa inwestycje
Poprzedni
LOSOWO
Ursynów Warszawa inwestycje
Następny
Mazowieckie

Wawer Warszawa inwestycje

przez darek16 listopada 2013

Wawer opis dzielnicy.

Wawer to dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.

 

Wawer historia dzielnicy.

na początku XIX w. tak nazywała się od karczma, która znajdowała się przy Trakcie Handlowym (dzisiejsza ul. Płowiecka). Niektórzy etymologii nazwy doszukują się w słowie „chaber”, który był często spotykaną rośliną na tych terenach.

Wokół niej powstała niewielka kolonia. Podczas powstania listopadowego rozegrały się tu dwie bitwy (19 – 20 II 1831 starł się tu korpus armii rosyjskiej Iwana Dybicza z wojskami polskimi dowodzonymi przez Piotra Szembeka i Franciszka Żymirskiego, 31 III rosyjska grupa osłonowa została rozbita przez wojska generała Jana Skrzyneckiego).

W 1839 roku powstała tu druga kolonia nazwana Glinki. Dokładnie ćwierć wieku później tereny te stały się gminą, należącą do powiatu warszawskiego i parafii Zerzno (Zerzeń). To spowodowało dość szybką jej rozbudowę, efektem czego było powstanie w 1877 roku trzeciej kolonii, nazwanej Nowy Wawer, w której zamieszkali budowniczowie i pracownicy linii kolejowej Warszawa-Moskwa. W 1900 roku doprowadzono tu kolejkę dojazdową z Jabłonny i cała gmina powoli stawała się popularnym letniskiem. W nocy 26/27 XII 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali tu 107 mieszkańców w odwecie za śmierć swoich dwóch żołnierzy.

W 1951 roku, wraz z Falenicą i licznymi historycznymi folwarkami, został włączony w granice Warszawy.

 

Wawer obszar dzielnicy.

Teren położony w obrębie: Trasa Siekierkowska, ul. Marsa, ul. Korkowa (fragmentami wzdłuż południowej linii Lasu Rembertowskiego), ul. Jagiellońska (Wesoła) i jej leśnym przedłużeniem, ul. Wawerska (Wesoła), przesieka równoległa na wschód do ul. Ostów, wzdłuż zachodniej granicy oczyszczalni ścieków, lasem nie dochodząc do ul. Wolęcińskiej, w linii prostej fragmentarycznie wzdłuż ul. Prabuckiej, lasem wzdłuż wschodniej i południowej granicy miasta (fragmentarycznie wzdłuż ul. Wiejskiej w Józefowie), ul. Brücknera, ul. Ziarnista, ul. Werbeny, ul. Wał Miedzeszyński, równolegle na południe do ul. Retmańskiej, nurt Wisły.

Powierzchnia dzielnicy wynosi 79,71 km2.

 

Osiedla w dzielnicy Wawer.

 • Aleksandrów
 • Anin
 • Falenica
 • Las
 • Marysin Wawerski
 • Miedzeszyn
 • Międzylesie
 • Nadwiśle
 • Radość
 • Sadul
 • Wawer
 • Zerzeń

 

Inwestycje w dzielnicy Wawer.

Subskrybuj i bądź na bieżąco.Jakie jest twoje nastawienie do inwestycji?
Mieszka tutaj
0% (0)
Poleca tę inwestycję
0% (0)
Odradza tę inwestycję
0% (0)
Chce tutaj zamieszkać
0% (0)