Nasz Gaj, Rzeszów
Poprzedni
LOSOWO
Ankieta
Następny

Zanim kupisz mieszkanie

przez Tomasz on 28 grudnia 2014

Kupować czy wynajmować? Korzystać z pośredników finansowych czy negocjować na własną rękę?

We własnym mieszkaniu Ania i Łukasz mijają się bez słowa. Chociaż mieszkają razem, praktycznie nie rozmawiają ze sobą już od roku. Dzieli ich wszystko, ale w jednym są zgodni: ich koszmar zaczął się w momencie decyzji o zakupie mieszkania.

 

Miłe złego początki.

Na początku wszystko szło pięknie i wydawało się że takiego szczęścia nie ma nikt. Niezależni doradcy finansowi wybrali i wynegocjowali najlepszą ofertę (tak wtedy myśleli), deweloper obiecał w ramach promocji wykończyć kuchnię ze sporym upustem, a ich blok rósł jak na drożdżach.

Piękny sen skończył się rok po wprowadzeniu do mieszkania: zaczęły wychodzić usterki, rata kredytu rujnowała domowy budżet a jednorazowa wypłata w obcym bankomacie kosztowała 23 złote.

Dodatkowo Łukasz dostał propozycję pracy 300 kilometrów od miejsca zamieszkania. Już chciał wyjeżdżać, ale Ania się postawiła. Ich miejsce przecież było tutaj.

Dzisiaj Ania z Łukaszem zastanawiają się co poszło nie tak. Przeanalizujmy to krok po kroku.

 

 

1. Kupować czy wynajmować?

To żelazny punkt pierwszy. Wiadomo, że w Polsce jest silna presja ze strony rodziny i społeczeństwa.

 

kredyt mieszkaniowy

kredyt mieszkaniowy

Dawniej ścieżka była jasna i klarowna: dorastanie, edukacja, własne „gniazdko” i dzieci.

Ta sama ścieżka współcześnie rozdzieliła się na wiele odnóg: coraz częściej zmieniamy pracę, coraz więcej osób wyjeżdża za pracą do sąsiednich miast i krajów.

Po co kupować mieszkanie, jeżeli w perspektywie 5-10 lat mamy przeprowadzkę lub emigrację? Nie warto ulegać presji społecznej – najpierw odpowiedz sobie na pytania z punktu drugiego a dopiero potem decyduj się na zakup.

 

 

2. Odpowiedz sobie na jedno bardzo ważne pytanie…

Trawestując powiedzenie z filmu chłopaki nie płaczą musisz odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie, a nawet 4…

  1. Czy planuję mieszkać w tym miejscu przez minimum 10 kolejnych lat?.
  2. Czy rata kredytu nie zrujnuje domowego budżetu?
  3. Czy mam stabilną pracę, która zawsze będzie pomagała mi spłacić kredyt?
  4. Czy rata kredytu będzie porównywalna z opłatą za wynajęcie mieszkania?

Idealnym rozwiązaniem jest jeżeli potrafisz twierdząco odpowiedzieć na wszystkie 4 pytania. Jeżeli przecząco odpowiesz na minimum 2 to zastanów się poważnie czy na pewno potrzebne jest ci już teraz mieszkanie.

Kupić czy wynajmować?

Kupić czy wynajmować?

 

3. Pośrednicy finansowi nie zawsze oferują najlepsze oferty.

Pośrednicy finansowi chwalą się, że przeczesują oferty banków i wybierają najlepsze opcje dla swoich klientów.

Tylko nie wspominają, że oferują swoim klientom najlepsze oferty ze swojego punktu widzenia, czyli te które przynoszą im największe zyski.

Dodatkowo warto prześledzić powiązania kapitałowe pomiędzy doradcami finansowymi, którzy bardzo lubią podkreślać swoją niezależność finansową.

Po nitce do kłębka dochodzimy do sieci powiązań: Expander jest powiązany z GE Bankiem, Open Finance z Noble bankiem a Xelion z Pekao S.A.

 

 

4. Negocjuj wszystko.

Bank wcale nie robi ci przysługi, że udziela kredytu. Jesteście na tej samej pozycji negocjacyjnej: bank potrzebuje Ciebie jako klienta, a Ty banku jako źródła kredytowania swojej inwestycji. Nie bój się negocjować i wymagać:

marża – dlaczego ma tyle wynosić, czy nie można jej obniżyć?

Ubezpieczenie na życie? Dlaczego miałbym brać w firmie wskazanej przez Państwa. Chcę poszukać na rynku lepszych ofert…

 

własne "M" droga przez mękę

własne „M” droga przez mękę

Niestety, wiele osób zmęczonych gonitwą związana z załatwianiem spraw nie ma już siły i ochoty brnąć przez kolejne kartki umowy kredytowej. A to poważny błąd. Warto negocjować.

 

 

5. Wkład własny.

Banki dużo lepiej traktują klientów ze sporym wkładem własnym.

Uruchom rodzinę, tę bliższą i dalszą. Im większy wkład własny tym lepiej i tym lepsza pozycja negocjacyjna.

 

 

6. Rozmawiaj.

Ta dziura w ziemi (lub plac budowy) to Twoje przyszłe mieszkanie na 10-15 lat. Odwiedź najbliższą okolicę, porozmawiaj z sąsiadami.

Sprawdź gdzie jest najbliższa apteka, przychodnia, przedszkole i szkoła.

Zorientuj się czy w najbliższym sąsiedztwie nie są planowane żadne uciążliwe inwestycje: wysypisko śmieci, droga szybkiego ruchu, zabudowa biurowa, centrum handlowe.

Odwiedzając osiedle zaczep okolicznych mieszkańców. Powiedz, że myślisz o zakupie mieszkania w tym miejscu i spytaj o opinię.

 

Dziwnym trafem ludzie zastanawiają się miesiącami jaki kupić telewizor a mieszkanie potrafią kupić praktycznie z dnia na dzień.

 

 

7. Komunikacja.

Sprawdź okoliczną komunikację. Jak daleko jest do centrum miasta i w jaki sposób możesz tam dojechać. Powiedz szefowi, że w poniedziałek się spóźnisz i spróbuj przemierzyć trasę z potencjalnie nowego mieszkania do swojej pracy. Pomyśl, że jeżeli nic się nie zmieni przez najbliższe kilka lat będziesz przemierzał tę trasę codziennie.

 

 

8. Zatrudnij inspektora.

Bardzo mało korzysta z inspektorów przy odbiorze mieszkania a to poważny błąd. Kupując mieszkanie za kilkaset tysięcy nie oszczędzaj 200-300zł na osobę, która pomoże ci fachowo odebrać mieszkanie.

 

 

9. Kupuj to, na co cię stać.

Nie kupuj mieszkania na spłatę którego będziesz musiał wydawać prawie całą swoją pensję. Deweloperzy chętnie korzystają z mody i zjawiska owczego pędu budując mieszkania w modnych dzielnicach i sztucznie windując ceny.

Przykład? Miasteczko Wilanów które okazało się być mydlaną bańką a jego mieszkańcy zostali brzydko określeni mianem lemingów.

 

 

10. Nie przywiązuj się.

Jeżeli oglądając mieszkanie zaczynasz już planować gdzie postawisz kwiaty i gdzie powiesisz telewizor z miejsca stawiasz się na przegranej pozycji.

Przedstawiciel dewelopera lub właściciel mieszkania szybko to wyczuje i nie będzie skory do żadnych ustępstw.

 

kupować czy wynajmować?

kupować czy wynajmować?

 

U Ani i Łukasza na ścianie wisi kartka zawierająca 300 kratek. Co miesiąc skreślają kolejną, która obrazuje ratę 30-letniego kredytu. Na chwilę obecną mają skreślonych 36 kratek, zakup tego mieszkania wciąż jest tematem tabu w ich codziennych rozmowach.

 

Subskrybuj i bądź na bieżąco.